x

Saç Kremi Nasıl Kullanılır?

Saç kremi saçlarımız için en sevdiğimiz ürünlerdendir. Kırık ve yanmış saç uçlarını düzeltmek ve daha yumuşak saçlara kavuşmak için kullanılırlar. Yani saç kremi arındırıcı değildir. Fakat bazı kadınların saç kremini şampuan yerine kullandığı fark edilmiştir. Bu son derece yanlıştır! Şampuan; hem saçınızdaki kirleri arındırırken hem de saçınızın nem tabakasını süpürür. Bu yüzden saç kremini şampuandan sonra kullanmak gerekir.

Ayrıca saç kremini doğru kullanmak çok da önemlidir! Örneğin diplere sürülen saç kremi saçın yapısının değişmesine, köklerin yumuşamasına ve bir süre sonra saç dökülmelerine neden olur. Bu yüzden tüm saç kremleri sadece saç uçlarına ve boylarına uygulanmalıdır. Saçların her gün yıkanması saça zarar verir. Saçlar 3 günde 1 kez temizlenirse daha sağlıklıdır. Saç kremi saçı yağlandırmaya meyillidir. Bu yüzden özellikle de ince telli ve seyrek saçlılar saç kremlerini pek sevmezler. Hiç kullanmamak da yanlış bir harekettir. Bu yüzden saç kremini dozunda kullanmanız gerekir.

Durulanan ve durulanmayan olarak iki farklı saç kremi türü vardır. Tüm saç kremlerinin kullanış şekli aynıdır. Dikkat etmeniz gereken nokta kremin diplere temas etmemesidir.

Durulanan Saç Kremi Kullanımı

Durulanan saç kremlerini banyoda kullanmak gerekir. Şampuandan sonra saçınızı sıkarak suyunu akıtın. Yeterli miktarda saç kremini avucunuza alın. Miktarını belirlemek tamamen size kalmış. Çünkü saçın gürlüğüne göre ihtiyaç duyulan krem miktarı değişir. Fındık büyüklüğü kadar aldığınız kremi azar azar artırarak ideal miktarı bulabilirsiniz. Saç kremini öncelikle avucunuzda dağıtın ve sonra saç uçlarından başlayarak yukarıya doğru sürün. Biraz bekleyip durulayın. Beklerken saç uçlarınıza masaj yaparak kremi iyice yedirebilirsiniz.

Durulanmayan Saç Kremi Kullanımı

Eğer durulanmayan saç kremi kullanacaksanız anlattığımız işlemi duş sonrasında saçınız nemliyken yapmalısınız. Saça ıslakken sürerseniz krem akıp gider, kuruyken sürerseniz ise saç kremi emmez. Durulanmayan saç kremleri saçlara istenilen şeklin verilmesini ve kabarmasını önler. Bu tür kremleri özellikle dalgalı saçlı bayanlar daha çok tercih ederler. Saçlarınız hem güzel kokar hem de daha sağlıklı görünür. Durulanmayan saç kremi kullanıyorsanız saçlarınızda fazla bekletmemeye dikkat etmelisiniz. Saçlarda 4 gün kalan bir krem saçınızı hem yağlandırır hem de bakımsız gösterir. Burada da yine saç kremini iki avucunuzda dağıtın. Durulanmayan saç kreminde farklı teknikler deneyebilirsiniz. Mesela elinizle saçınızı at kuyruğu yapar gibi toplayıp tüm uçlara sürebilirsiniz. Ya da saçlarınızı ortadan iki ayırdıktan sonra kulak mesafenizden aşağıya doğru iki elinizle kremi dağıtarak sürebilirsiniz. Eğer saçlarınız sönerse ve yağlanırsa dozunu kaçırmışsınız demektir. Böyle bu durumda tek yapmanız gereken saçınızı tekrar yıkamak olacaktır. Dozunu kaçırmamak için bezelye büyüklüğünde ürünle başlayarak giderek artırabilirsiniz.

İçerisinde çok fazla yabancı madde bulunduran saç kremleri saça aynı zamanda zarar verebilirler. Yıpranmış bir saçın kendine gelebilmesi için en az 2 yıla ihtiyacı vardır. Saçınızı yumuşatayım derken yıpratmamalısınız. Bu yüzden kullandığınız saç kremlerinin kaliteli ve bitkisel içerikli olmasına özen göstermelisiniz. Bitkisel içerikli kremler saçınıza zarar vermez. Fakat bitkisel olduğu için de fazla fazla krem sürmek yanlış olacaktır. Saçlarınıza iyi bakın güzeller.

Güzelleşmek üzere.

Saç Dökülmesine Bepanthen, Evigen, Bemiks Maskesini Öğrenmek İçin Tıklayın!

YORUMLAR