x

Saç Neden Dökülür?

Saç dökülmesi herkesin yaşadığı bir problemdir. Bu çok can sıkıcı konuya hem kafamızı takarız hem de önemsemeyiz. Günden güne dökülen saçlarımız için "offf saçlarım çok dökülüyor" diye yakınırız. Peki bu sorunun kökenine hiç inmek istediniz mi? Yoksa mevsimsel dökülmeler diyip geçiştirdiniz mi? Başınızda kellik oluşumu hissettiğinizde iş işten geçecektir. Bu yüzden sizin de saçlarınız dökülüyorsa derhal bir uzmana görünmenizi tavsiye ederiz. Günde 25 ile 100 tel arası saç döküyorsanız bu normaldir. Fakat dökülmeler 15-200'e yaklaştıysa ortada ciddi bir durum söz konusudur. Her saçın yaşı farklıdır. Ve her saç farklı zamanlarda dökülecek demektir.  Saç kaybı genellikle başın üst ve yan kısımlarında olduğu gözlemlenmektir. Gelişim döneminde saç en fazla 2 ile 6 yıl arasında kalır. 4-5 yıl sonra bu dökülecek yerine yenisi gelecektir. 

Peki saç neden dökülür? Saçlarınızı çok sık yıkamanız, çok fazla taramanız ya da fırçalamanız, fön, perma gibi zararlı işlemler uygulamanız, marjinal görüntü içinbazı yerleri traş ettirmeniz (misal Beyonce), hatta şapka kullanmanız bile saç dökülme nedenlerinden sayılabilir. Bu nedenler düzenli saç bakımlarıyla saçı kendine getirebileceğimiz gruptadır.

Fakat saç dökülmesine neden olan ciddi problemler de vardır. Bunların başında aşırı stres, sağlıksız rejim yöntemleri, yaşanılan fiziksel ortamın şartları gelir. Çünkü bu faktörler kişinin saç sağlığı ile doğrudan ilgilidir. Eğer bunlardan sonuç alınamazsa kişinin hastalık problemi olup olmadığı öğrenilmeye çalışılmalıdır. Tükenmişlik durumu, radyasyon, zehirlenmeler, alkol bağımlılığı, beslenme bozuklukları, hamilelik ve emzirme dönemleri, tiroid bezi tembelliği, enfeksiyonlar, kanser tedavileri için kullanılan ilaçlar (yüksek seviyede A vitamini ya da Selenyum almak), östrojen seviyesinin düşük olması (menepoz), Telogen Effluvium hastalığı (uzun dönemde saçta incelme ve dökülme) ve sigara saç dökülmesine neden olan diğer faktörlerdendir.

Kadınlarda saç kaybının diğer bir ortak nedeni alopecia areata olarak adlandırılan ve popülâsyonun %2 sinden fazlasını tehdit eden, doğuştan gelen bir bağışıklık sistemi problemidir. Burada, saç köklerine beyaz kan hücreleri hücum eder. Ardından kökler çok küçülür ve saç üretimi ciddi bir şekilde yavaşlar. Bir süre sonra saç, hastalıklı bölgelerde eskisi gibi uzayabilir ya da hiçbir yerde uzamayabilir.

Ayrıca demir eksikliği de saç dökülmesine neden olur. Kansızlığa bağlı anemi hastalığı saçları güçsüzleştirir. Ancak kendi kendinize demir içeren vitaminler almamalı ve kan sayımı yaptırarak demir eksiliğiniz olup olmadığını öğrenmelisiniz. Çünkü fazla demir de bazı hastalıklara neden olabilir.

Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız saç dökülmenizin ne zaman başladığını, sebeplerinin neler olabileceğini belirlemeli ve saçlarınızı tamamen kaybetmeden önce uzmandan yardım almalısınız. Öncelikle kan tahlili yaptırarak demir, tiroid, östrojen (kadınlar için) hormonu seviyenizi ölçtürmeniz yerinde olacaktır. Doktorunuz bunlarda eksiklik görmediyse o zaman sorun genetik olabilir. Saçlarınızın değerini bilin ve onlara güzel bakın güzeller!

 

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri İçin Tıklayın!

YORUMLAR