x

Saçların Elektriklenmesi Nasıl Önlenir?

Sürekli elektriklenen saçlarınız size bir şey anlatmaya çalışıyor olabilir. Saçların elektriklenmesini önlemek hem basit hem de zor. Onları sürekli yatıştırmaya çalışırsınız fakat aksine daha çok elektriklenirler, daha çabuk yağlanırlar. Aslında ihtiyacınız olan tek şey nem! Basit, çünkü sorunun nedenini biliyoruz. Zor, çünkü bazı saçlar ne yaparsan yap iflah olmuyor ve kaliteli ürünler almakta ısrarcı oluyor. Saçlarınız ihtiyaç duyduğu nemi aldıktan sonra sizi bu konuda üzmeyecektir. O zaman saçınızın nemini kaybetmemesi için bir şeyler yapmak gerek.

Kış aylarında daha çok yaşanan saç elektriklenmesi olayını bir takım önlemlerle en aza indirebilirsiniz. Saçlarınızın elektriklenmesinden önce ve sonra yapacağınız işlemlerle bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Yazımızın devamında vereceğimiz taktiklerle o garip şekil alan saçlara elveda diyin. Şimdi saçların elektriklenmesi için alınacak önlemleri maddeler halinde sıralayalım.

- Öncelikle saçlarınızı doğru şampuanla yıkadığınızdan emin olun. Saçların elektriklenmesine karşı üretilen şampuanlar tercih edin. Doğru şampuanı bulmanız biraz zaman alabilir. Çünkü en kaliteli şampuan bile arkadaşınıza iyi gelirken size yaramayabilir. Elektriklenmeyi önleyici şampuan aynı zamanda nem veren şampuan anlamına gelir. Saçlarınız ne kadar neme doyarsa o kadar güzel olur. Bu konuda saçın temeli olan şampuana büyük görev düşüyor. Belki sadece şampuanınızı değiştirerek de bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Saçlarınızı kurutmayan ve özellikle sülfat içermeyen şampuanlar tercih edin.

- Duş sonrası saçlarınızın fazla suyunu aldıktan sonra saç boylarına durulanmayan saç kremi kullanın. Şampuanın yetmediği durumda saç kreminiz devreye girecektir. Saçların elektriklenmesine neden olan en yük etmenlerden biri saçı kurutan ısıl işlemlerdir. Bu yüzden saçlarınızı kuruturken dahi nem desteği veren ürünler kullanmanız şart.

- Aynı şekilde saçlarınıza düzleştirici ya da maşa uygularken ısıya karşı koruyucu saç ürünleri kullanın. Bu ürünler saçınızın kurumasını minimuma indirecektir. Bu tür işlemlerden saçlarınızı mümkün olduğunca uzak tutun. Saçlarınızın doğal bir şekilde kurumasını sağlayın. Duş sonrası yumuşak bir havluyu başınıza sararak bekleyebilir, çok az ıslak kaldığında nem veren bir ürünle (argan yağı bile olabilir) son rütuşu yapabilirsiniz.

- Kış aylarında kullanılan sobalar, kaloriferler havayı ısıtırken saçlardaki nemi de alıp götürür. Bunun için evinizde buhar makinesi kullanabilir ya da kalorifer peteklerinin üzerine su dolu kaseler koyabilirsiniz. En azından evinizden saçlarınızın nem kaybetmesini engellemiş olursunuz.

- Saçlarınızı asla kuru ya da ıslak halde taramayın. Saçları kuru taramak uçlarının kırılmasına dolayısıyla kuruyup nem kaybetmesine neden olur. Yine plastik taraklar da sürtünmeyle elektrik oluşturacağı için ahşap ya da doğal kıllı fırçalar kullanmanızı tavsiye ederiz. İnce plastik uçları olmasına rağmen kullananların genelde memnun kaldığı "Tangle Teezer" isimli tarak da aklınızın bir köşesinde bulunsun. Bu tarak elektriklenmeyi ve saç kırıklarını minimuma indirdiğimi vaat ediyor. Saçlarınızı hafif nemliyken taramaya özen gösterin. Kuru olduğunda tarayacaksanız hafifçe ıslattıktan sonra taramanız daha mantıklı.

- Saçlarınızı düzenli olarak kestirmek de kırık oluşumunun önüne geçer. 2 ayda 1 kez uçlarından aldırarak daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

- Protein içeren saç ürünleri elektriklenmeye karşı savaşır. Bu yüzden protein içerikli ürünler seçmenizde fayda var.

- Tam dışarı çıkmak üzereyken saçlarınız elektriklendiyse sizi bir süre idare edecek olan kolay bir yöntem var. Bunun için saç spreyi ve diş fırçası ya da maskara fırçası lazım. Saç spreyini fırçaya sıkın ve elektriklenen saçlarınızın üzerinden fazla bastırmadan tarayın. En hızlı ve pratik olan saç yatıştırma işlemidir bu.

- Yine saç serumu kullanmak da alternatifler arasında. Ancak bu noktada dikkat etmelisiniz. Saçlarınız genelde diplerden başlayarak elektriklenir (büyük oranda yeni çıkan saçlar). Diplere saç serumu sürmek çabuk yağlanmaya ve saç dökülmesine neden olabilir. Bu yüzden serumu direk saçınıza sürmeyin. Avucunuza 2 damla aldıktan sonra elleriniz arasında ısıtıp hafif dokunuşlarla uygulayın. Serumunuzun alkol içermemesi çok önemli. Çünkü alkol saçı çok hızlı bir şekilde kurutur.

Gördüğünüz gibi bazı yöntemleri yaşam tarzı ve günlük bakımınız haline getirerek saçlarınızın elektriklenmesini önleyebilirsiniz.

Güzelleşmek üzere.

Cansız Saçlara Losyon İçin Tıklayın!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: elektriklenen saçlar, kabaran saçlara çözüm, saçların kabarmaması için ne yapmalı, elektriklenen saçlar için ne yapmalı, saç yatıştırma işlemleri, saçların elektriklenmesi nasıl önlenir.

YORUMLAR