x

Selülit Masajı Nasıl Yapılır?

Kadın en büyük sorunlarından biri selülitler! Özellikle mevsim yazı bulunca, plajları doldurmaya başlayınca daha çok dert ettiğimiz bir sorun bu. Hızlı kilo alıp vermemiz, hormonal bozukluklarımız, dokusal dolaşım bozukluklarımız, spor yapmamamız gibi bir çok selülit nedenleri olan selülitlerle selülit masajı ile savaşmaya hazır mıyız? 

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki selülitler için evde yaptığımız uygulamalar 0 yok edici değildir. Yani biz kocaman portakal kabuğu haline gelmiş görüntüleri kendi çabalarımızla yok edemeyiz. Fakat bu görüntüyü hafifletebilir ve yeni selülit oluşumlarını engelleyebiliriz. Nasıl mı? Her şeyin başı inanmak ve düzenli uygulama yapmak tabi ki.

Selülit masajı yaparken dikkat edilmesi gereken bir kaç küçük nokta var. Bunlar;

  • Bu masajı yapmaya karar verdiyseniz haftanın 3-4 günü en az yarım saat bu işe vakit ayırmalısınız.
  • Masaj yapmaya başlamadan önce ılık bir duş almalısınız. Duş, masajın ve yağın etkisini artırır.
  • Masajı kuru kuru yapmak yok. Mutlaka kendinize iki çeşit yağ seçmelisiniz. Bu yağlardan biri taşıyıcı diğeri ise uçucu yağ olmalı. Taşıyıcı yağ olarak zeytinyağı ve badem yağı en ideal yağlardır. Uçucu yağ olarak ise kokusu hoşunuza giden ve kan dolaşımını hızlandırıp cilde iyi gelen yağlardan biri olmalıdır. Bu uçucu yağlardan bazıları; zambak yağı, keten yağı, ardıç yağı, portakal yağı, buğday yağı, nane yağı, susam yağı, yasemin yağı, anason yağı, rezene yağı, lavanta yağı, limon yağı, biberiye yağı, jojoba yağı ve çemen yağı diyebiliriz.
  • Bu yağları kullanmadan önce mutlaka alerji testi yaptırmalısınız. Vücut toleransları farklı olduğundan yağlara karşı her cilt aynı tepkiyi vermeyebilir. Bunun için seçtiğiniz yağlardan çok az miktarda kol dirseğinizin altına sürerek 20 dakika kadar beklemelisiniz. Herhangi bir sorun olmazsa yağınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Lütfen bu maddeyi atlamayın. Yağların birçoğu çok aktif ve yakıcıdır. İhmal edilirse ciddi yanık lekelerine neden olabilir!
  • 1 damla zeytinyağına 6-7 damla seçtiğiniz uçucu yağını ekleyip karıştırarak masaja hazırlamalısınız.
  • Kadınlar hamilelik ve adet dönemindeyken damar yapılarındaki iç basınç değeri çok yüksek olur. O yüzden böyle bir dönemdeyseniz bu tür masajlardan uzak durmalısınız! Çünkü damar yapısı hem vücudun kendi iç basıncı ile hem de bilinçsizce yapılacak sert bir masaj veya keselenme sonucu iç ve dış basınç altında kalıp ezilerek zarar görecektir.
  • Ödem ve varisi olan kadınlardan da masajdan uzak durmalı! Klasik masaj dahil hiç bir masaj ödem ve varisi olan kadınlar için uygun değildir.
  • Masajı yaparken asla fazla basınç uygulamamalısınız. Çok fazla basınç ve yoğurma uygulanması, ödemlere ve kılcal damarların patlamasına yol açar.

Şimdi masaja geçebiliriz. Kalçalar dahil olmak üzere basen bölümünün tamamı diz kapaklarına kadar olan bölgeler selülit bölgeleridir. Masaj yapmak için seçtiğiniz bölgeye rahat ulaşacak şekilde pozisyonunuzu ayarlayın. Problemli bölgeleri hafifçe büyük hareketlerle ovarak kaslarınızı yumuşatın. Parmak uçlarınızla bastırıp etinizi parmaklarınızın arasından geçirin. Çok hızlı değil aksine yavaş hareketlerle en az 10 dakika boyunca masaja devam edin. Masajdan sonra ise 20-30 dakika kadar bekleyerek cildinizin yağı emmesini sağlayın. Sonrasında ılık duşunuzu alabilir, kese ile ölü hücreleri temizleyebilir ve kan dolaşımını artırabilirsiniz.

Yaptığınızın bu işlemler cildin en üst katmanındaki yağ dokularını yumuşatacak ve bu bölgede biriken portakal kabuğu görüntüsüne neden olan sıvıları azaltacaktır. Unutmayın, bu masajdan mucize beklemek yok! Bu masajla sadece yeni selülitlerin oluşumunu engelliyoruz ve eski selülitlerimizi hafifletiyoruz. Selülit masajını düzenli hale getirdikten ve az yağlı besleme programıyla hayatımızı sürdürdükten sonra hiç bir selülit bize karşı koyamaz! Bol selülitsiz günler dileriz.

Güzelleşmek üzere.

Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak 10 İpucunu Öğrenmek İçin Tıklayın!

YORUMLAR