x

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Siyah noktalar, cildin yağlanması ve gözeneklerin tıkanmasıyla oluşur. Cildin sağlıksız, mat ve cansız görünmesine neden olur. Tedavi edilmezse sivilceye ya da ciddi cilt hastalıklarına neden olabilir. Siyah noktalar daha sonra oluşacak sivilcenin habercisidir. Yani siyah nokta yoksa sivilce de yoktur. Özellikle kadınlar bu kötü görüntüden kurtulmak için daha çok çaba sarf ederler. Piyasada pek çok siyah noktaları temizlediğini vaadeden ürünler bulunmakta. Peki bu ürünler gerçekten işe yarıyor mu? Sorunun kökenine insek ve siyah noktaların oluşumuna engel olsak daha güzel olmaz mı?

Öncelikli olarak mutlaka bir dermatologa görünmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü kendi başınıza ve çevrenizden duymuş olduğunuz yöntemlerle cildinizdeki siyah noktalardan ve iri gözeneklerden kurtulmak yerine cildinize daha çok zarar verebilirsiniz. Dediğimiz gibi siyah noktaların nedeni oksitlenmiş kir, sebum ve ölü hücrelerin cilt gözeneklerini tıkamasıdır. Yani yağ bezlerinin tıkanmasını engellemek siyah nokta oluşumunu da büyük oranda engelleyecektir. Tabi yazın aşırı güneşlenme ve yaşın ilerleyip cilt dokusunun değişmesi gibi sebeplerle de siyah noktalar oluşabilir.  Bu yüzden en önemli nokta cildi temiz tutmaktır. Tırnaklarınızla siyah noktalarınızı sıkmanız işe yaramayacağı gibi daha büyük sorunlara da neden olabilir.

Cildinizi her akşam uygun bir temizleyici ile temizledikten sonra toniklemeniz gerekir. Gözenekleri sıklaştırıcı tonikler bu konuda büyük yardımcı. Düzenli olarak temizlenen cilt pürüzsüzleşir ve gözenekleri her zaman açıktır. Cildiniz yağlıysa yüzünüzü ölü derilerden ve fazla yağdan arındırmak için gün aşırı eksta bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Bunun için üzerinde “scrub” yazan temizleyiciler idealdir. Cildinizin yüzeyinde nazikçe ovarak kullanacağınız bu ürünler sayesinde, yüzünüz derinlemesine arınır. Normal tipte cildiniz varsa peeling yapmalısınız. Peeling, cildinizin dokusunu düzeltir, ona gençlik ve tazelik verir. Cildinizin tipi ne olursa olsun, mutlaka ihtiyacınıza göre bir peeling ürünü kullanmalısınız. Cildiniz yağlıysa haftada 2-3 kere, normalse 1 kere peeling yapmak yeterlidir. Son işlem ise nemlendirme. Cildinize uygun olmayan nemlendiriciler, cildinizin dengesini bozar, gözenekleriniz iyice açılır. Bu yüzden cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmam şart.

Ayrıca yüzüze soğuk su çarpmak ya da buz parçası gezdirmek gözenekleriniz için çok faydalıdır. 1 hafta boyunca düzenli olarak bu işlemi yaptığınızda gözeneklerinizin küçüldüğünü fark edebilirsiniz. Bunun dışında mutfağınızda hazırlayabileceğiniz siyah noktalar için doğal maskeler de çok işinize yarar. Bu maskelere ayrı bir yazımızda yer vereceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Güzelleşmek üzere.

Sivilceye İyi Gelen Besinleri Öğrenmek İçin Tıklayın!

YORUMLAR