x

Siyah Noktalardan Kurtulmanın 10 Doğal Yolu!

Siyah noktalar, cilt düzenli olarak temizlenmezse ve cilt gözenekleri kir, sebum ve ölü hücreler tarafından tıkanırsa oluşur. Bu da kötü bir görüntüdür. Cildi donuk ve sağlıksız gösterir. Siyah noktalardan kurtulmak için piyasada bir çok bulunmakta fakat çok fazla işe yaramadıkları konusunda hemfikiriz. Bu yüzden siyah noktalardan kurtulma yolunda da şansımızı doğallıktan yana kullanalım dedik. Hakettiklerinden fazla para ödememize rağmen bizi tatmin etmeyen siyah nokta bantlarına artık veda etmenin vakti geldi! İşte siyah noktalardan kurtulmanın 10 doğal yolu!

1- Karbonat

1 tatlı kaşığı karbonata bir miktar su ekleyip maske haline getirin ve siyah noktalarınızın olduğu bölgeye sürün. 5 dakika bekledikten sonra parmaklarınızla masaj yaparak peeling etkisi yaratın.

2- Domates

Yarım domatesin suyununu çıkarın ve bu suyu siyah noktalı bölgenize 10 dakika kadar masaj masaj yaparak yedirin. Domates suyundaki kimyasallar cildinizin derinindeki kirleri söküp atacaktır.

3- Portakal Kabuğu

Portakal kabuğunu yanmayacak şekilde yani turunculuğunu kaybettirmeden mikrodalgada kurutun. Sertleşmiş kabuğu mikserde çekerek toz haline getirin. Bu tozu bir miktar gül suyu ile karıştırarak maske haline getirin. Maskeyi siyah noktalı bölgeye sürüp kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ellerinizi hafifçe ıslatarak bölgeye masaj yapıp ve cildinizi soğuk suyla durulayın.

4- Limon

Yarım limonun içini çıkarıp havanda dövün. 1 tatlı kaşığı şeker ekleyerek peeling maskesi haline getirin. Siyah noktalı bölgeye maskeyi sürüp 5 dakika bekledikten sonra masaj yapın. Soğuk suyla durulayın. En az 2 saat yüzünüze sabun değdirmeyin. Limomun cilt tonu farklılıklarını düzenleme, şekerin ise siyah noktaları çıkarma özelliği vardır. Bu maske hassas ya da sivilceli ciltler için uygun değildir.

5- Deniz Tuzu

1 avuç deniz tuzuna bir miktar su ekleyin ve maske haline getirin. Siyah noktalı bölgeye sürüp 5 dakika bekleyin. Sonra cildinize masaj yapıp durulayın. Deniz tuzunun içerdiği mineraller gözeneklerinizi temizleyerek sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

6- Tarçın

1 yemek kaşığı tarçına bir miktar su ve 2 damla zeytinyağı ekleyerek maske haline getirin. Siyah noktalı bölgeye sürerek 15 dakika bekleyin. Ardından masaj yaparak etkisini artırın ve soğuk suyla temizleyin.

7- Karabiber

2 çay kaşığı toz karabibere bir miktar su ekleyip maske haline getirin. Siyah noktalı bölgeye sürerek 15 dakika bekleyin. Ardından masaj yaparak etkisini artırın ve soğuk suyla temizleyin. Ciltte kızarıklık oluşursa buz tutarak kızarıklığı yok edebilirsiniz.

8- Mercimek

1 yemek kaşığı mercimek, 1 yemek kaşığı nohut ve 1 tutam zerdeçalı mikserde çekerek toz haline getirin ve homojen bir karışım sağlayın. Sonra bu karışımı bir kaba alarak içine bir miktar su ekleyip maske haline getirin. Siyah noktalı bölgeye uygulayıp kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra ellerinizi hafifçe ıslatarak bölgeye masaj yapıp ve cildinizi soğuk suyla durulayın.

9- Bal

Mümkün olduğunca yapışkan olan bir baldan parmaklarınıza alın. Kuru ve temiz cildinize parmaklarınızı yapıştırıp çekin. Böylece siyah noktalar bala yapışarak yerinden çıkacaktır. En az 3 dakika boyunca yapıştırıp çekme işlemine devam edin. Ayrıca bal antibakteriyel olduğundan o bölgeyi derinden temizleyecektir.

10- Yumurta Beyazı

Temiz yüzünüze yumurta akını parmaklarınızla ya da bir fırçayla sürün. İlk başta ince bir tabaka sürüp kurumasını bekleyin. Sonra ikinci katı sürerek tekrar kurumasını bekleyin. En son 3 katı sadece siyah noktalı bölgeye sürerek 15 dakika bekleyin. Gerginleşmiş yüzünüzü sıcak suyla ıslatılmış bez ile silerek temizleyin. Biraz zahmetli ve pis kokulu olduğunun farkındayız ama doğal ve faydalı!

Güzelleşmek üzere.

Siyah Noktalara İyi Gelen Maske İçin Tıklayın!

YORUMLAR