x

Tırnak Kırılmasına Çözüm - Tırnak Kırılmasını Önleme

İnternette paylaşılan nail art fotoğraflarına bakarken bazen içinizden geçiyordur, bu tırnaklar nasıl hiç kırılmıyor nasıl bu kadar eşit ve düzgün görünüyorlar diye… Halbuki o kişiler sürekli tırnaklarını ön plana koydukları için ellerine ve tırnaklarına sürekli bakım yapıyorlar. Yani sizin gibi sadece manikür yaptırıp oje sürmüyorlar.

Çok suya sokmak, çok bulaşık yıkamak, her gün yüzmek, aşırı sabun ve deterjan kullanmak, uzun süre oje sürmek ve sık sık aseton kullanmak, kötü beslenme ve bazı vitamin eksiklikleri v.b. nedenler tırnakları kırar. Peki siz de tırnak bakımınızı onlar gibi yapamaz mısınız? Tabii ki yaparsınız! İşte sizin için derlediğimiz tırnak kırılmasını önleme yöntemlerimiz!

 • Tıpkı saç kırılmaları gibi tırnak kırılmaları da sağlık sebeplerinden dolayı gerçekleşir. Öncelikle tırnaklarınızı etkileyecek sağlık probleminizin olup olmadığını öğrenmelisiniz. Anemi (demir eksikliği, dolaşım sistemiyle ilgili bozukluklar, hipotiroid (tiroid bezinin az çalışması) hastalığı, gluten entoleransı (aşırı gaz, şişkinlik) varsa tırnakların kırılmasına neden olan en bilindik hastalıklardır. Bu tür hastalıklardan şüphe ediyorsanız kısa sürede ilaç tedavisi görerek sağlıklı tırnaklara kavuşabilirsiniz.

 • Sağlık kontrolünüzü yaptırdınız ve sorun yoksa günlük hayatınızda yiyip içtiklerinize dikkat etmeniz gerek. Bol bol su içmeli (en az 8 bardak) ve sağlıklı beslenmelisiniz. Sağlıklı beslenme vücudumuzun diğer organlarını olduğu gibi tırnaklarımızı da besler ve güçlendirir.

 • Tırnağınızın cildiniz gibi neme ihtiyacı vardır. Eğer çok kırılan, soyulan, ayrılan yapıda tırnaklarınız varsa onları nem bombardımanına tutmalısınız. 1 ay boyunca her akşam 15 dakika boyunca zeytinyağında beklettikten sonra su ile ellerinizi yıkamalı ve ardından nemlendirici sürmelisiniz. Vazelin bu konuda en işe yarayanıdır. 1 ay sonrasında ise tırnak eti yağları ya da tırnak eti serumlarıyla bakımınıza devam edebilirsiniz.

 • Sabahları yüzünüzü yıkayıp cilt bakımınızı yaptıktan sonra ellerinize de bakım yapmayı unutmayın. Tırnaklarınızı ve ellerinizi masaj yaparak nemlendirin. Çantanızda her daim el kreminiz olsun ve ihtiyaç durumunda hemen kullanın.

 • Tırnağın bir diğer kırılma nedeni kötü kullanımdır. Aşırı sıcak suya maruz kalması, çarpmalar, zorlamalar, kimyasallar, ojeler ve asetonlar da tırnak kırılmasına neden olur. İş yaparken mutlaka eldiven kullanmalısınız. Deterjanlar tırnaklara büyük zarar verir. Her oje çıkarma işlemi sonrası ellerinizi yıkayıp nemlendirmeyi unutmayın. Aşırı sıcak su tırnakları yumuşattığı için kolay kırılabilir hale getiriyor. Mümkün oldukça bu duruma dikkat edilmeli.

 • Oje sürmeden önce bir baz kullanmalısınız. Bazın güneş koruma faktörü içermesi tırnaklarınız için çok yararlı olacaktır. Baz kullanmadan oje sürdüğünüzde asetonla çıkarırken de tırnaklara ekstra zarar verirsiniz ve tırnakların yapısı bozulur.

 • Tırnak rengi de bir sağlık göstergesidir. Vücuttaki eksikliklerin yanı sıra nikotin, kötü ojeler, kötü asetonlar da tırnakların sararmasına neden olur. Bunun için ikiye bölünmüş bir limonu sararan tırnaklara sürdükten sonra oksijenli suyla ıslatılan pamukla ovulması tırnak etlerinin sağlığına kavuşmasında faydalıdır.

 • Tırnak kırılmasına genel olarak belirli kalsiyumların eksikliği neden olur. Bu noktada özellikle A ve C vitamini içeren besinleri almamız gerekmektedir.

 • Fazla uzatılan tırnakların temizlenmediği taktirde kırılması gayet doğaldır. Bu nedenle tırnaklarınızı en az haftada bir kesilmeli yada törpülemelisiniz.

 • Sağlıklı beslenmenin yanında evde yapabileceğiniz bir karışımla tırnaklarınızı sağlıklı hale getirebilirsiniz. Bir tas ılık suyun içine bir tatlı kaşığı limon suyu, bir çorba kaşığı tuz, bir çay kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı sirke koyduktan sonra ellerinizi bu suyun içinde en az 20 dakika tutun. Bu uygulamayı düzenli olarak her akşam yapmaya devam ettiğiniz takdirde tırnaklarınız çok güçlendirecek ve daha hızlı uzayacaktır.

 • Tırnaklarınızı aklınıza geldikçe badem yağı ve limon suyu ile ovalayın.

 • Ellerinizi mümkün olduğunca az suya sokun, bulaşığı eldivenle yıkayın ve ellerinizi deterjana değdirmeyin.

 • Her gün tırnaklarınıza oje sürmeyin. haftanın bir kaç günü tırnaklarınızın ojesiz kalmasını, ışık ve hava almasını sağlayın.

 • Tırnakların kolay kırılmasının bir diğer nedeni yağ eksikliği olabilir ancak bu durum alınan yağ miktarını arttırmakla değil de dengeli beslenme ile çözülebilir. Yani yağ eksikliği demek fazladan yağlı yiyecekler tüketmeniz anlamına gelmez. Beslenmenizle birlikte yeteri kadar yağ almanızı hedefler.

 • Üzüm suyu, havuç suyu,erik suyu içerek de tırnaklarınızı güçlendirebilirsiniz.

 • B7 vitamini (H vitamini) eksikliği olabilir. Bu yüzden sık sık badem, fındık, ceviz, ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği, yer fıstığı, pazı bitkisi, maydanoz, nohut, mısır, susam gibi biotin içerikli besinler tüketin.

 • 1 tatlı kaşığı gliserin, 1 diş sarımsağın suyu ya da yağı, 1 tatlı kaşığı soğan suyu, 1 tatlı kaşığı zeytin ya da limon kolonyası, 1 tutam biberiyeyi karıştırarak 45 dakika dinlendirin. Günde 25 dakika tırnaklarınızı bu karışımın içinde bekletin. 10 gün boyunca kürü tekrar edin.

 • Düzenli olarak, tırnaklara güç ve esneklik veren demir, çinko, kalsiyum, magnezyum ile A ve D vitamini gibi vitaminler içeren besinler tüketin.

 • Kalsiyum bakımından zengin yiyecekler, hayvansal yağlar, özellikle süt ürünleri ile jelatin bakımından zengin besin olan kırmızı et ve kelle paça, kemik çorbası tırnakları çok güçlendirebilmektedir.

 • Sağlıklı beslenemediğinizi düşünüyorsanız vitamin haplarıyla da takviye yapabilirsiniz fakat önceliğiniz doğal yollardan olmalı.

 • Marketlerde satılan keratin içerikli manikür ve pedikür setleri de tırnaklarınızı, tırnak etlerinizi besleyen faydalı ürünlerdir.

Güzelleşmek üzere.

Evde Tırnak Beyazlatma Nasıl Yapılır? Öğrenmek İçin Tıklayın!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: Tırnak kırılması nedenleri, tırnak kırılmasını engellemek için ne yapmalı, tırnak kırılması tedavisi, tırnak için vitamin, tırnak kırılması nasıl önlenir, güçlü tırnaklar, sağlıklı tırnaklar, tırnak bakımı.

YORUMLAR