x

Tırnak Soyulmasına Çözüm

Biriyle tanışmamız esnasında ya da bir arkadaşla görüşmemizin ilk anlarında dikkatimizi çeken öncül unsurlardan biri şüphesiz ki karşımızdakinin elleri ve tırnakları olur. Çünkü eller ve tırnaklar bizim ne kadar bakımlı olduğumuzu gösterir. Temiz insanın el ve tırnakları da temiz olur. Bakımlı eller ve tırnaklar her zaman sosyal alanda üstünlüğün işaretidir. İstesek de istemesek de bu böyledir güzeller. Beynimiz bunu kendine programlamıştır. Fakat bazı nedenler yüzünden tırnaklarımızda hiç istemeyeceğimiz sorunlar yaşayabiliriz. Tırnaklar kırılabilir, üzerinde beyaz lekeler çıkabilir ve soyulabilir. Daha önceden “Tırnak Kırılmasına Çözüm” getirmiştik ve “Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Nedenleri”ni anlatmıştık. Bugünkü konumuz tırnak soyulması.

Tırnaklar Neden Soyulur?

 •  Sıcaklık farkının fazla olduğu yerler arasında yapılacak bir seyahat ya da çok sıcak yada çok soğuk hava koşulları tırnak kırılmasına veya soyulmasına sebep olabilir. Aşırı derecede soğuk veya sıcak hava, tırnakların yapısının bozar, susuz kalmasına ve kurumasına dolayısıyla soyulmasına sebep olabilir.
 •  Beslenme programınız birçok hastalığın görülmesine neden olabileceği gibi tırnak soyulması probleminin gelişmesine de sebep olabilir. Protein bakımından yetersiz beslenmenin dışında kükürt, biyotin ve B vitaminlerinin vücuda olması gerekenden düşük seviyede alınması uzun vadede tırnakların sağlığını kaybetmesine ve bunun neticesinde sorunun gelişmesine neden olabilir. Bu sebepten ötürü ortaya çıkan tırnak soyulmasının önüne geçmek için dikkat edilmesi gereken nokta beslenme programının gerekli miktarda protein, mineral ve vitamin dengesi bakımından zengin olmasıdır.
 •  Tırnaklara sürekli kozmetik ürünler yani oje ve aseton sürmek. Tırnaklara sık sık kozmetik uygulanması tırnaklarda soyulmaya neden olan etkenlerdendir.
 • Bir takım ilaçların yan etkisi tırnak soyulmasına neden olabilir. Bu durum geçicidir. İlaç alınımının duraklatılması ya da sonlandırılması tırnak soyulmasını durduracaktır. Özellikle tansiyon ve şeker hastalığı gibi hastalıklarda hayatımız boyunca bir takım ilaçları kullanmak zorunda kalabiliriz.  Bu ve buna benzer ilaçlar da tırnak soyulmasına neden olabilir. Eğer problem belli bir dönemden sonra hala çözülmemişse mutlaka doktorunuza danışın ve o ilaçların vücudunuzda yan etki yarattığını belirterek alternatif ilaçların olup olmadığını araştırın. Eğer kullanacağınız ilacın herhangi bir alternatifi yoksa kesinlikle ilaç kullanımını bırakmayın. Bu gibi durumlarda alacağınız bir takım besin takviyelerinin dışında tırnak güçlendirici losyonlar sorunu önemli oranda azaltacaktır.
 • Sedef hastalığı ya da mantar enfeksiyonları gibi hastalık etkenleri soyulmaya neden olan faktörlerden bazılarıdır. İş icabı ya da hobi amaçlı toprakla uğraşan kişiler bu tür enfeksiyon kapabilirler. Tüm cildinizi etkileyen bu hastalıklar özellikle tırnaklarda gözle görülür önemli deformasyonlara(bozulmalar) neden olur. Bu tür cilt hastalıkları için kullanılacak ilaçlar da soyulmanın tedavisini gerçekleştirecektir.
 • Ev temizliği yaparken ya da iş icabından dolayı deterjan ve çamaşır suyu gibi temizlik kimyasalları kullanırken dikkat etmelisiniz. Eğer bu durumda ellerinizi korumuyorsanız bu kimyasallar tırnaklarda bozulmalara neden olabilir. Tahriş edici özelliği oldukça yüksek olan temizlik ürünlerin, kullanırken mutlaka koruyucu eldiven kullanmanızı tavsiye eder,z. Ayrıca temizlik bittikten sonra ellerinize nemlendirici bir krem sürmeyi de ihmal etmeyin güzeller.

Tırnak soyulmasına neden olan etkenleri ortadan kaldırırsanız tırnaklarınız zamanla kendini tedavi edip onararak eski haline dönecektir. Bu tedavi sırasında tırnaklarınızın tamamen iyileşebilmesi için, tırnak soyulmasına neden olan etkenlere tırnaklarınızı tekrar maruz bırakmamanız gerek.  Soyulma durumunda tırnaklara uygulanacak besleyici losyonlar, nemlendirici kremleri kalsiyum miktarı yüksek besinler, hayvansal yağlar, kemik çorbası ve jelatin bakımından zengin olan gıdalar tırnakların güçlenmesine yardımcı olur. Güçlü tırnaklarda soyulma, kırılma ve matlaşma kolay kolay görülmez.


Tırnak Soyulmasına Doğal Çözüm

Suna Dumankaya’nın tavsiye ettiği bu kürü düzenli uygularsanız tırnaklarınızın soyulma ve kırılma sorununa tamamen veda edebilirsiniz. Hepsi doğal malzemelerden oluşan tırnak kürümüze hemen başlayalım.

Gerekli Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı tuz

 • 1 su bardağı ılık su

 • 1 tatlı kaşığı limon suyu

 • 1 tatlı Kaşığı elma sirkesi

 • 1 çay Kaşığı zeytin yağı

 • Kase

 • Kaşık

Hazırlanışı:

Bütün malzemeleri verdiğimiz ölçülerde bir kasenin içinde iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışım içerisine parmaklarınızı sokun ve yaklaşık 30 dakika boyunca tırnaklarınızın bu sıvı ile beslenmesini sağlayın. Akşamları yatmadan önce bu karışımı düzenli bir şekilde uygularsanız tırnaklarınızın nasıl güçlendiğine siz bile inanamayacaksınız güzeller.

Güzelleşmek üzere.

Tırnak Mantarı Tedavisi ve Görünümü Düzeltme İçin Tıklayın!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: Tırnak soyulmasına çözüm, tırnak soyulmasına doğal kürler, tırnak soyulmasına ne yapmalı, tırnak soyulması nasıl geçer, tırnak soyulmasını önleme, tırnak bakımı, tırnakları besleyen doğal kürler, tırnaklar neden soyulur.

YORUMLAR