x

Ünlülerin Makyözü Rıfat Yüzüak ile Makyaj Üzerine Konuştuk

Türkiye’deki tüm Fashion Week ve Fashionable defilelerinde görev alan ünlü makyaj sanatçısı Rıfat Yüzüak ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Kanada’da aldığı body paint eğitimiyle profesyonelleşen Rıfat Yüzüak, birçok ünlü Türk modacıdan tutun da, Vivienne, Westwood, Roberto Cavalli, Missoni, Salvatore Ferragamo, Gianfranco, Ferre gibi dünyaca ünlü yabancı markaların defile ve fotoğraf çekimlerinde görev alıyor.

Hemen Rıfat Yüzüak ile gerçekleştirdiğimiz röportajımıza geçelim.

NK: İşini severek yaptığın çıkardığın başarılı sonuçlardan belli oluyor. Bu işi yapmaya nasıl karar verdin?

RY: İnsanların nasıl daha güzel görünebileceklerini hayal ederdim. İmaj, güzellik ve moda gibi konular hep ilgimi çekti ve sonunda bulduğum yol makyaj oldu ve makyaj sayesinde ilgim olan tüm alanlara çok yakınım.

NK: Kadınlar okul çağlarından itibaren başlıyor makyajla tanışmaya ve kendi üzerinde deneyerek öğreniyor, geliştiriyorlar kendilerini. Bir erkek olarak işinin dezavantajlarını yaşadığını düşündün mü hiç?

RY: Makyaj, 25 yaşımda Christian Dior markası ile başladı ve ben hep başkalarının yüzlerinde denedim. Bu sayede hep daha ölçülü doğal işler çıkıyor galiba.

NK: Bu mesleğe yeni başlayanlara neler önerirsin?

Bu meslek çok zaman ve çok fazla tekrar isteyen bir iş. Sadece insan yüzü boyamak değil; dünyayı araştırmak, her şeyi her yaşam tarzını bilmek ve iyi bir gözlemci olmak, çok araştırmak demek yoksa sadece malzemeleri insanlara sürersiniz ve insanlar eve gidip yüzünü siler.

NK: Tüm Fashion Week ve Fashionable defilelerinin makyaj tasarımı ve karar alma aşamalarında görev alıyorsun. İşin gereği birçok ünlü model ve sanatçıyla çalışıyorsun, en çok çalışmayı sevdiğin ünlü kim?

RY: Çünkü bu işe profesyonel olarak ilk orada adım attım. Backstageler çok büyülü ortamlar, orada ilk kez tanışıp gördüğüm arkadaşlarım şu an hepsi Türkiye’de “star” denecek isimler ve projelerde beraber çalışıyoruz. En çok beraber başlayıp, beraber tanındığım kız arkadaşlarımla çalışmayi seviyorum. Bunun içinde sayısız isim var.

NK: En çok makyaj yapmak istediğin ünlü?

RY: Liliy Donaltson, Jessica Stam, Jac Jagaciak, Deby Rayn gibi islere makyaj yaptım. Türkiye’de Ebru Gündeş, Gülben Ergen, Hülya Avşar'a kadar birçok isimle çalıştım. Roberto Cavalli, Missoni, G.ferregamo ve Vivienne Westwood gibi modacılarin backstagelerine girdim. Heralde artık bir dünya starı olsun isterim. (Gülüyor.)

NK: Çoğunlukla kadınlarla çalışıyorsun, kadınları bu sayede çok iyi analiz ettiğini düşünüyorum. Seni zorlayan kadın kaprisleri oluyor mu, mesela yaptığın makyajı beğenmeyenler? Bizimle paylaşabileceğin bununla ilgili bir hikaye var mı?

RY: Hiç yok çünkü daha öncede söylediğim gibi iyi bilmek, araştırmak vs. Ben araştırma yaparım; ne sever, nasıl görünmek ister, renk, mekan nasıl olmalı, çekimse çekim ona göre başlar ve adımlardan haberdar ederim. Bu nedenle sonuç herkesin istediği gibi olur. Bazen şöyle kopukluklar oluyor mesela bir reklam için Zerrin Tekindor’u “Matmazel” görüntüsünden çıkarıp modern ve az fashion görünen bir kadın yapmak istediler. Bizler günler öncesinden book edildik; saç, makyaj, styling. Ama Zerrin Tekindor kendi saçını ve makyajını yapıp tekrar “Matmazel” oldu. Bu da komik bir anı olarak kaldı. (Gülüyor.)

NK: Makyaj yapmaya yeni başlayanlara neler önerirsin?

RY: Daha az belli olan makyajı keşfetmeye çalışsınlar.

NK: Biraz da kendi bakımından bahseder misin? Rutin bakımında neler yapıyorsun?

RY: Benim banyom parfümeri gibi; sadece yüzüme kullandığım peeling 5 tane, hiç açılmamış ise 15 tane. Duş jeli belki 50 tane, nemlendirici ve göz kremi sayımı bilemiyorum bile. Çok karışık yani her gün başka bir ürün kullanıyorum.

NK: Peki Rıfat Yüzüak’ın olmazsa olmaz makyaj malzemeleri neler? Hangi markalar favorin?

RY: Mac face and boody, mac sculp powder, msf soft and gentle, studio fnish.

NK: Erkek takipçilerimizde çok doğal ve belli olmayan makyaj yapmak istemeye başladı. Neler önerirsin, dikkat etmeliler?

RY: Göz altlarına kapatıcıyı tenlerinden 1-2 ton koyu seçsinler, biraz hafif pudra tamamdır.

NK: Son olarak Guzelleselim.com takipçilerimizle paylaşacağın güzellik tüyoları var mı?

RY: Bence beni Instagram ve www.rifatyuzuaksmakeup.com dan takip etsinler. (Gülüyor.)

NK: Ee güzellik tüyoları demiştik, hemen sitene gönderdin? (Gülüyorum.) Bu keyifli röportaj için çok teşekkürler Rıfat.

Güzeller! Hazır Rıfat konusunu açmışken güzellik tüyoları için sitesini ziyaret edebilirsiniz, oldukça etkileyici yazıları var. 

Her zaman dediğim gibi güzelleşmek üzere...

YORUMLAR