x

Vitiligo Kapatıcı Kremler

Vitiligo, çok moral bozan bir hastalık. Özellikle kadınlarda psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Vitiligo kamufle edici ürünlere geçmeden önce bu hastalıktan biraz bahsedelim. Tedavi sırasında moral depolamak için çeşitli vitiligo kapatıcı kremler üretilmiştir. 

Derimizde pigment üreterek ten rengimizi sağlayan melanosit hücreleri vardır. Tam olarak açıklanamayan nedenlerden dolayı bu hücreler bazen hasar görür ve görevini yerine getiremez. Bu yüzden vücudun bazı bölgelerinde (el, yüz, kol, bacak, genital bölge vs.) beyaz lekeler oluşmaya başlar. Süt gibi bembeyaz lekeler... Bu lekelerin boyları farklı olabilir. Toplu iğne ucu kadar olabileceği gibi 2-3 madeni para büyüklüğünde bile boyutları vardır. Lekelerin boyutları strese bağlı olarak değişir. Vitiligo hastası bu duruma ne kadar üzülürse lekeler o kadar çok büyür. Özellikle esmer tenlerde daha çok göze batar. Vitiligo hastalığına yakalanma nedenleri arasında kalıtsal faktörler de vardır.

Vitiligo hastalığının farklı tedavi yöntemleri vardır. Fakat bu yöntemler çok uzun zaman ve sabır ister. Tedavi sırasında moral depolamak için çeşitli vitiligo kapatıcı kremler üretilmiştir. Tüm umudu kremlere yüklemek yanlış olur. Şimdiye kadar lekeleri tamamıyla kapatan bir ürün de geliştirilememiştir.

Vitiligo kapatıcı kremleri doğru kullanmak çok önemlidir. Nemlendirici gibi baştan sağma sürerseniz hiç bir işe yaramaz aksine daha kötü görüntüye neden olursunuz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kapatıcı kremi sadece beyaz lekelerin üzerine uygulamak. Kremin varsa aparatını kullanarak yoksa herhangi bir çubuk yardımıyla lekenin ortasından noktalar halinde sürmeye başlayın. Yavaş yavaş lekenin sınırlarına kadar yayın. Bol bol sürmek daha iyi kapatacağınız anlamına gelmiyor. İnce tabakalar halinde istediğiniz koyuluğa gelene kadar sürmelisiniz. Katlar arasında 2-3 dakika bekleyerek kurumasını sağlamalısınız. Denize girdiğiniz dönemde 1-2 gün dayandığı gibi normal zamanda 4-5 güne kadar kalıcı olabiliyorlar.

Sıra geldi piyasada bulunan en iyi vitiligo kapatıcı kremlere. Tekrar söylemek gerekir ki vitiligo lekelerinizin 0 kapanacağını sanmayın. Bu kremler sadece görüntüyü hafifletiyor.

1- VitiColor Vitiligo Kapatıcı Jel Krem: Aparatın ucundaki düz taraf ile az önce anlattığımız gibi dikkatli bir şekilde uyguluyorsunuz. Akşamdan uygulama yapılması önerilir. Özel bir geceye katılacaksanız en az 8 saat öncesinden kremi sürmüş olmanız gerekiyor. Bu sürede renk daha çok netleşecek.

 

 

 

 

 

2- Drula Vital Pigment Creme: Özellikle yaz aylarında güneş kremi ile desteklenmesi gerekir. 1 tüpün açıldıktan sonra 8 ay kullanım ömrü vardır. Parmaklarınız yardımıyla uygulayabileceğiniz bir üründür. Uygulamadan sonra eller iyice temizlenmelidir. Herhangi bir yan etkisinin olmadığını vaat ediyor.

 

 

 

 

 

3- Kryolan Dermacolor Camouflage Cream: Vitiligo'nun yanında güneş lekelerini ve dövme izlerini de profesyonelce kapattığını vaat eden kaliteli ürünlerden biri. Ten renginize uygun renkleri palet şeklinde ya da tekli olarak satın alabiliyorsunuz. Paletler 6'lı 12'li ve 24'lü olmak üzere 3 farklı boydan oluşuyor. İçlerinde biten renkler olursa sadece onları yenileyebiliyorsunuz. Mevsimler yüzünden renk değiştiren cilt tonumuza her mevsim için farklı tonda fondöten almak zorunda kalıyoruz. Bu ürün bize bu konuda büyük kolaylık sağlıyor.

 

 

 

 

4- Vichy Dermablend Foundation: Vitiligo lekelerini günlük olarak kapatabileceğiniz 16 saate kadar dayanaıklı Vichy'nin bu fondöteni de oldukça başarılı. 15 Opal, 25 Nude, 35 Sand, 45 Gold ve 55 Bronze olmak üzere 5 farklı rengi mevcut. Ciltte kayarak eşit dağılmayı ve pürüzsüzleştirmeyi vaat ediyor.

 

 

 

 

 

Son olarak herkesin evden çıkmadan yarım saat önce güneş kremi kullanması gerektiğini biliyoruz. Vitiligo hastalığına yakalananlar bu kurala çok çok daha fazla önem vermeli. Hepinize geçmiş olsun.

Güzelleşmek üzere.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır? Öğrenmek İçin Tıklayın!

YORUMLAR