x

Yatmadan Önce Yapılması Gereken Güzellik Bakımları

Her ne kadar haftada ya da ayda bir yaptığımız cilt bakım maskeleri önemli olsa da yatmadan önce yaptığımız bakımlar cildimize yapabileceğimiz en güzel iyiliktir. İster hiç makyaj yapmayan bir kadın olun, ister aylık bakımlar için yeterli bütçeniz olmasın, isterse cildinizin genç ve sağlıklı olduğunu düşünün. Tüm kadınlar hatta erkekler dahil gece için yapılması gereken cilt bakımını ihmal etmemelidir. Yaptığınız her bakım geleceğeniz için yatırımdır. Siz ne kadar düzenli olursanız cildiniz o kadar geç yaşlanacak ve yaşıtlarınızdan hep daha genç görüneceksiniz.

Bakım kelimesi sizi korkutmasın. Biliyoruz, gece televizyonun karşısında uyuklarken, makyajınızı temizlemeye bile nasıl üşeniyoruz değil mi? Emin olun bakımlı olursanız, makyaj yapma isteğiniz en aza inecek. Çünkü sağlıkla parlayan bir cildi kimse kamufle etmek istemez. Unutmayın, güzelliğin ilk şarttı doğallıktır! Gece bakımı için ayıracağınız zaman maksimum 10 dakika!

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki reklamlara aldanıp markaların çıkardığı her ürünü kullanmanız şart değil. Her çıkan ürün vaadettiklerini yerine getirmez. Ayrıca çok fazla ürün kullanmak cildinizi yorar. Her zaman bilmeniz gereken ilk şart cildinizi  temiz ve nemli tutmaktır. Saat 00:00 ile 03:00 arası cilt yenilenmeye başlar. Bu aralıkta uykuda olmaya özen göstermelisiniz. Cilt kendini yenilerken de ona yardımcı olmak gerekir. Bu yüzden varsa gündüz yaptığınız makyajınızı cilt tipinizw uygun bir temizleyici ile temizleyin. Temizlik ürünü olarak sabun kullanmayın. Çünkü sabun cildinizin PH derecesini düşürür. Jeller en ideal temizlik ürünleridir. Kullandığınız jelin mümkün olduğunca en az kimyasal maddesi içerdiğine dikkat edin. Gözlerinizi temizlik sütüyle ya da makyaj temizleme sularıyla daha rahat temizlersiniz. Makyajınızı temizledikten sonra nemlemdiricinizi sürün. Nemlendirici seçimi çok önemlidir. Örneğin yağlı cildiniz varsa ve su bazlı nemlendirici kullanmazsanız yüzünüzde yağ bezeleri oluşabilir, gözenekler tıkanarak cildiniz sivilcelenebilir. Bu yüzden cilt tipinize uygun nemlendirici kullanmalısınız. Göz çevreniz yüzünüzün diğer bölgelerine göre daha hassasdır ve daha çok nem ihtiyacı vardır. Bu bölgelere genellikle göz çevresi kremi kullanılır. Fakat göz için en iyi nemlendirme aracı kayısı çekirdeği yağıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta kayısı çekirdeği yağının soğuk pres yöntemiyle üretilmiş olmasıdır. Bu yağı yağlı ciltliler 3 günde 1 kez kullanabilirken kuru ciltliler hergün kullanabilir. 30'lu yaşlara yaklaşıyorsanız nemlemdiricileriniz yaşlanma karşıtı (anti-aging) olmalıdır. Şunu da belirtmek isteriz ki bilindik bir marka da olsa 20 liralık kırışık kremleri işe yaramaz. Yani alacaksanız kalitelisini alın. Zaten genç yaşlardan beri her gece temizlenip nemlendirilmiş bir cilt kırışıklık kremine çok ihtiyaç duymaz. Bulunduğu yaştan çok daha genç görünür. Dudaklarınıza da lip balm sürdükten sonra işlem tamam.

Cilt bakımını hallettikten sonra sıra geldi kaş ve kirpiklere. Gür kaş ve kirpiklerin modası hiç geçmez. Kirpiklerin en güzel dostlarından biri vazelindir. Kolaya kaçan bir işlem olduğu için de vazelin seçilir. Kulak temizleme çubuğu yardımıyla kirpik diplerinize vazelin sürün. Farklı yöntemler denemek isterseniz sizin içinhazırladığımız hızlı kirpik uzatma yöntemleri videomuza buradan ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde kaşlarınıza kulak temizleme çubuğu ya da temiz rimel fırçası yardımıyla nemlemdirici, vazelin ya da tatlı badem yağı sürebilirsiniz. Ve saçlar! Bir kadını en çok gösteren yeri saçlarıdır. Bir günde ortalama 100 tel saçınız dökülür. Evin içinde yerlerde saçlarınızı görmek çok sinir bozucudur. Her gece saçlarınızı fırçalamanız hatta çok az saç diplerinize masaj yapmanız kan dolaşımını hızlandırır ve daha hızlı uzamasını sağlar. Hem de gün içinde dökeceğiniz saçlarınızı akşamdan tarayarak halletmiş olursunuz.

Ayrıca haftada bir gece cildinizi nemlendiren maskeler yapın. Mutfağınızda çeşit çeşit nem maskeleri yapabileceğiniz gibi hazır satın aldığınız maskeler de büyük kolaylık sağlar. Cildiniz çok önemli güzeller, ona iyi bakın.

Güzelleşmek üzere.

2015'in Güzellik Trendlerini Öğrenmek İçin Tıklayın!

YORUMLAR