x

Yüzü İnce Gösteren Makyaj Hileleri

100 kadına sorsak 100’ü de zayıf olmayı tercih eder herhalde… Bir kadının en zor zayıflattığı yeri ise yüzü olsa gerek… İşte burada yüzü ince gösteren makyaj hileleri devreye giriyor. Çok kısa bir süre içinde belli başlı tüyolarla yüzünüzü olduğundan daha ince gösterebilirsiniz! Nasıl mı? Lafı daha fazla uzatmadan anlatmaya başlayalım.

Yüzü zayıf göstermek diyince aklan ilk gelen tabii ki kontür yapmak. Yüzü kontürlemek aslında göründüğü kadar basit değil. Kullandığınız ürün sizle mükemmel uyum sağlamalı. Cilt tonunuzdan 2 ton kadar koyu, mat, asla parlamayan, turunculuk içermeyen ve kolay dağılır bir formda olmalı. Bu yüzden her tavsiye edilen ürünün sizin için de güzel olacağı anlamına gelmiyor. Örneğin pek çok blogger’ın sevdiği The Balm Bahama Mama çok beyaz tenli birisiyle bütünleşemeyebilir. Kontür yapmaya yeni başlayacaksanız, uygun fiyatlı ve çok pigmentli olmayan ürünler almanızı tavsiye ederiz. Çünkü bol pigmentli ürünleri çok iyi dağıtmak gerekir. Bu da zaman kaybı, kol yorulması gibi sorunlara neden olacağından sizi kontürleme işinden soğutabilir. Genelde her kadının bildiği gıdıyı saklamak için koyu renk bir pudrayı gıdıya sürmektir. Makyajda sınır yok! Sadece gıdı değil tombul yanaklarınızı bile kontürle saklayabilirsiniz. Her yüz şekline göre farklı kontürleme teknikleri ve genel olarak 6 farklı yüz şekli vardır. Şimdi bunlara tek tek değinelim. Aşağıda anlattığımız uygulamalarda gölgelendirme için ten renginizden iki ton koyu kapatıcı, mat bronzer, pudra, fondöten veya göz farı kullanabilirsiniz. Aydınlatma işlemi içinse ten renginizden iki ton açık pudra, göz farı, aydınlatıcı ya da fondöten kullanabilirsiniz. Toz ürünler kullanıyorsanız eğer kesik uçlu ya da normal pudra fırçası kullanabilirsiniz. Kremsi ürünler kullanıyorsanız eğer ürünleri fırça ya da parmaklarınızla uygulayıp sünger yardımıyla dağıtmalısınız. Fırça yardımıyla dağıtırsanız tüm renkler birbirine girebilir. Süngerle ufak dokunuşlarla dağıtıp küçük alanlarda gezdirin.

Kare Yüz Şekline Göre Makyaj

Yüz şeklinizi belirlediniz ve yüz şeklinizin kare diğer bir adıyla köşeli olduğu ortaya çıktı. Kare yüzlerde çene kemiklidir ve dışa olan çıkıntısı yüzünüzü olması gerekenden daha köşeli yapar. Yüz kontürleme istenilen kısımların arka plana, istenilen kısımlarında ön plana çıkartılması olduğundan yapılması gereken alın yanlarını ve çene çıkıntısını arka plana atarak yüzü ovalleştirmektir. Daha sonra elmacık kemiklerinin altı da gölgelendirilerek belirginleştirilebilir.

Üçgen Yüz Şekline Göre Makyaj

Yüz şeklinizin üçgense geniş görünen alını daraltmak için gölgelendirmeyi alın kenarlarına uygulayın. Yüzü daha da ovalleştirmek için çene altını da gölgelendirin. Alnınızı, elmacık kemiklerinizin üstünü ve çenenizi aydınlatın ve yüz kontürünü tamamlayın.

Uzun Yüz Şekline Göre Makyaj

Yüz şeklinizin uzun olduğunu düşünüyorsanız; yüzünüzü olduğundan daha kısa göstermek gerekir. Alnınız uzunsa alnınızı kısalmak için alnın saçlara yakın kısımlarını ve çeneniz uzunsa çenenizden de yüzü kısaltmak için çene ucunu gölgelendirmelisiniz. Gölgelendirme işleminden sonra yüzü biraz daha kısaltmak içinse yüzün ortasına doğru elmacık kemiklerinin üzerlerine allığı uygulamalısınız.

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Makyaj

Yüz şeklinizi belirlediniz ve yüz şeklinizin yuvarlak yüz olduğu ortaya çıktı. O zaman yüz kontürlerken amaç yüzü olabildiğince daraltmaktır. Yüzü daraltmak için alının yan kısımlarından saç diplerinden başlayarak aşağıya doğru gölgelendirilmesi gerekir. Elmacık kemiklerinin altından yüz ortasına doğru bu alan genişletilir. Aydınlatıcıyı da elmacık kemiklerinin üzerlerine, alın ortasına ve çeneye uygulayıp o kısımları vurgulamalısınız.

Oval Yüz Şekline Göre Makyaj

Yüz şekliniz oval ise çok şanlısınız! Oval yüz, ideal yüzdür ve kontür yaparken sadece aydınlatmanız yeterlidir. Alnınızı, çenenizi ve göz altınızı aydınlatmanız sizin için yeterli olacaktır. Unutmayın, yüz kontürlemedeki amaç zaten ideal yani oval yüz şekline yakınlaştırmaktır. Yüzünüz ovalse eğer bu şansı iyi değerlendirin güzeller!

Ters Üçgen Yüz Şekline Göre Makyaj

Yüz şeklinizin ters üçgen olduğunu mu düşünüyorsunuz? Ters üçgen yüzde yüzün alt bölümü üst bölüme göre daha geniştir. Kontürlemenin de yüzün alt kısmını daraltılması amacıyla planlanması gerekir. Bunun için elmacık kemiklerinin altından başlanarak çene çıkıntısına kadar gölgelendirme yapılır ve geniş olan alt kısım geri plana itilir. Aydınlatıcıyı da çeneye, alına ve göz altına sürerek o kısımları vurgulayın.


Kontürlemenin yanında bir kaç püf noktası daha verelim! Cilt makyajı sadece kontürle bitmiyor. Daha önce yayınladığımız “Allık Nasıl Sürülür?” adlı yazımızı mutlaka okuyun. Eğer allığı gereğinde fazla ve dairesel şekilde sürerseniz olduğunuzdan çok daha kilolu görünürsünüz. Allığı sürerken başlama noktasından dışarı doğru yani gözlerinizin bitişine doğru sürmelisiniz. Tıpkı vücudu zayıf göstermek için enine çizgili yerine boyuna çizgili kıyafetler giymek gibi...

Terracota allıkların, parlak pigmentli kremsi yapısı, şakakları daha belirgin kılacak ve yüzünüzü daha ince gösterecektir. Dolayısıyla, koyu pembe, kırmızımsı ve mat allıkların sizi toplu göstermemesi için bunlardan kaçının. Yüzünüz topluysa terracota allıkları tercih edin.

Kaşlar bu konuda en önemli noktalardan biri. Kaşları incecik ve kavisli aldırmak yüzün kilolu görünmesine neden olur. Kaşlarınızı, doğal kalınlığında aldırın, doğal hali bile inceyse kaş kalemi ya da kaş farıyla kalınlaştırın. "Yüzünüze Uygun Kaş Şekilleri" ve "Kaş Kalınlaştırma Yöntemleri" için linklere tıklamanız yeterli.

Saçların görüntüsü de yüz şeklinizi değiştirir. Saçlarınızın üst bölümlerini her zaman biraz kabartarak kullanın. Bu, yüzünüzü daha uzun ve dolayısıyla ince gösterir. Saçlarında yapacağın renk değişiklikleri yüzünüzü daha ince gösterecektir. Örneğin saçların ucunu açık renk, üst kısımlarını ise daha koyu renk yaparsanız yüzünüzün daha ince görünmesini sağlarsınız. Kakül kullanıyorsanız onlara açık değil koyu renk balyajlar attırın. At kuyruğu yerine saçlarınızı salık kullanmayı tercih edin. Hafif uzun katlar verilmiş ve salınmış saçlarınızla, geniş yüz hatlarınızı gölgeleyebilirsiniz. Yine de atkuyruğundan vazgeçemezseniz; at kuyruğunu elmacık kemikleri ile aynı hizada yapmalısınız. Bu yüzünüzün daha uzun ve ince gözükmesini sağlar. Tepeden yapma hatasına sakın düşmeyin.

Kullandığınız aksesuarlara da bu konuda görevler düşüyor. Örneğin uzun küpeler, yüzün daha ince gözükmesi sağlar. Bu yüzden toplu bir yüzünüz varsa asla halka küpe kullanmayın!

Kedi gözü makyajı da, yüzü ince gösteren detaylardan biridir. Kedi gözü eyelinerin nasıl çekildiğini öğrenmek için buraya tıklamanız yeterli! Göz altlarınızı, allıktan 1-2 ton açık bir aydınlatıcı ile kapatın. Ancak, göz altı aydınlatıcınızın, çok beyaz ve parlak tonlarda olmamasına dikkat edin. Daha doğal bir görünüm için bu işlemi, ten renginizden 1 ton kadar açık bir pudrayla da sağlayabilirsiniz.

Yüzünüzü ince gösterebilmek için uygulanacak bir diğer makyaj tekniği de dikkatleri ruja çekmektir. Kırmızı ya da açık pembe bir ruj kullanarak, üstüne bir de parlatıcı sürerek dikkatleri oraya çekersiniz kimse yanaklarınıza bakmaz. Ayrıca göz makyajı da belirgin olursa dikkat çekici olacaktır. Buradaki amaç yanaklarınıza yaptığınız kontürlemeyi gizleyebilmektir. Umarız yüzünüzü daha ince göstermek için anlattıklarımız size yeterli gelmiştir. Hepinizin hayalindeki kiloya kavuşması dileğiyle…

Güzelleşmek üzere.

Gözleri İri Gösteren Makyaj Teknikleri İçin Tıklayın!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: Yüzü ince gösteren makyaj hileleri, yüz nasıl ince gösterilir, yüzü olduğundan daha ince göstermek, yüz kontürleme nasıl yapılır, yüz şekillerine göre kontür yapmak, yüz kusurlarını kapatmanın yolları.

YORUMLAR