x

Yüzümde sivilce ve lekeler var, ne yapabilirim?

Soru: Merhaba, benim cildim kuru ve yüzümde sivilce izleri var. Ne yapabilirim? Bana yardım edermisiniz ayrıca sivilcelerim de var. Ara sıra limon sürüyorum ama çok kaşınıyor ve yüzüm yanıyor ancak yelpaze yaparak kuruyor ondan sonra bi etkisini görmüyorum.

Cevap: Sivilce ile leke tedavisi aynı anda yapılamaz. Öncelikle sivilce tedavisiyle sivilcelerinden kurtulmak daha sonra oluşan lekeleri tedavi etmelisin. Çünkü leke tedavileri yüzü soyar ve hassaslaştırır. Leke tedavisi sırasında var olan sivilcelerin daha da yayılarak çoğalır. İlaçla sivilce tedavisinde de bu kural geçerli. Öncelikle ilaç ile(roaccutane vb.) sivilceler giderilir, daha sonra hücre yenileyici/soyucu ürünlere başlanır.

Kuru bir cildin varsa eğer limon suyu maskesinin kuru ve hassas ciltler için uygun olmadığını belirtmiş olmalıyım. Limon, cildini daha da kurutacaktır ve bu da arzu ettiğimiz bir şey değil; unutma öncelikle cildinin doğal dengesine ulaşmasını sağlamalısın. Bu nasıl mı olacak? Her gece yatmadan önce rutin cilt temizliğini yapacaksın. Kuru ve hassas ciltler için üretilen yüz temizleyici süt ile temizleyip termal su/gül suyu/kuru ciltler için tonik ile tonikleyeceksin ve daha sonra bir mercimek büyüklüğünde krem ile nemlendireceksin. Ürünlerin kesinlikle cilt tipine uygun seçilmeli. Kullandığın havluyu devamlı değiştirip yastık kılıfını her gün değiştirmen gerekli. Sivilce tedavin için önerim doktora danışman olacak, benim yazdıklarım öneri niteliğinde.

Diğer yandan leke tedavisi için düzenli peeling yapmanı öneriyorum. Peeling, ölü hücreleri ciltten uzaklaştırır ve yeniler. Yaz kış güneş koruyucu kullanmayı da ihmal etmemelisin. 

Bu söylediklerimin öneri niteliğinde olduğunu, sivilce tedavisinin tıbbi muayene gerektirdiğini ve görmeden yazıyla sağlık problemlerinin çözümlenemeyeceğini hatırlatmak istiyorum. Geçmiş olsun, sevgiler.

Neşe,

Güzelleşmek üzere...

YORUMLAR