x

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

1,736,477

GÖRÜNTÜLEME

GÜZELLEŞELİM UYGULAMASINI İNDİRİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cnt.guzelleselim

Saçlarınızın daha hızlı uzamasını istiyorsanız eğer saçlarınızın uzamasını etkileyecek faktörler bulunur. Bu faktörleri bilip onlara uygun hareket etmeniz durumunda saçlarınızın uzamasını hızlanabilir ve kısa süre içinde uzun saçlara sahip olabilirsiniz. Saçlarınızın hızlı uzaması için kırıklarınızı aldırın, masaj yapın, temiz tutun, saçlarınızı kurutmayın, bakım yağlarıyla bakım yapın ve beslenmenize çok ama çok dikkat edin.

Hızlı saç uzatma yollarını ve bu yolların yarattığı etkileri sizin için maddeler halinde sıraladık.

Saçlarınızdaki Kırıkları Aldırın

Saçlarınızdaki kırıklar saç uçlarının hava almasını engeller. Saçlarınızdaki kırıkları düzenli bir şekilde aldırırsanız eğer saç uçları hava alacak ve daha hızlı uzayacaktır.

Saç Diplerinize Masaj Yapın

Şampuanlama sırasında saç diplerinize dairesel hareketlerle masaj yapmak saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Saç temizliği sırasında saç diplerinizi rahatlatacak masaj hareketleriyle saçlarınızın uzamasını hızlandırabilir ve bir yandan da daha etkili bir saç temizliği yapabilirsiniz.

Saçlarınızı Temiz Tutun

Saçın hızlı uzaması için saç diplerinin hava alması oldukça önemlidir. Saç diplerinde biriken yağ, kir, kepek vb. yabancı maddeler saç köklerinin hava almasını engeller. Bu nedenle belli aralıklarla saç temizliğinin yapılması gerekir.

Saçlarınızın Kurumasını Engelleyin

Saçı her gün şampuanlayarak yıkamak saçların kurumasına neden olabilir. Saçın kuruması da saçın uzamasını yavaşlatan faktörlerin başında gelir. Bunun için her gün duş alıyorsanız eğer her seferinde şampuanlamak yerine sadece su ile durulayın.

Bakım Yağları İle Saçınızı Besleyin

Saçlarınızı bakım yağlarıyla yaptığınız maskelerle güçlendirebilir, kaybettiği nemi geri kazandırabilir ve uzamasını hızlandırabilirsiniz. Bunun için saç uzamasını hızlandıran yağlardan olan zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, ısırgan otu yağı, tatlı badem yağı, avakado yağı ve keten tohumu yağından oluşan maskeleri uygulayabilirsiniz.

Saçların Hızlı Uzaması İçin Düzenli ve Dengeli Beslenin

Hızlı saç uzatma yollarından belki de en etkilisi düzenli ve dengeli beslenmedir. İnsan metabolizmasının düzenli bir şekilde çalışabilmesi için çeşitli besin maddelerinden alınan vitaminler, mineraller, proteinler ve yağlar bulunur.

Özellikle saçın uzama hızını etkileyen C vitamini, riboflavin ve biotin gibi B vitaminleri alınmalıdır. C vitamini eksikliğinde cansız ve donuk saç yapısı ortaya çıkacaktır. Vitaminlerin işlenmesini sağlayan A, D, E ve K vitaminlerinin alınması da son derece önemlidir. Vücudun sağlıklı çalışması için doymamış yağ asitlerinin ve omega yağ asidi içeren yağların olduğu besinler tüketilmelidir.

Ayrıca folik asit, saçın yapı taşı olan keratin maddesinin oluşmasını sağlar, bu nedenle folik asitten zengin besinler alınmalıdır.

Doğal beta karoten olan havuç, çiğ olarak tüketilebilir, taze sıkılmış suyunu içebilir ya da saçlarınıza havuç maskesi yapabilirsiniz. Günde en az iki litre su içmeli ve metabolizmanızın sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlamalısınız.

Saçın hızlı uzaması için özellikle tüketmeniz gereken besinler; havuç, somon, fındık, badem ve yeşil sebzeler.

Saçınızı ısı, boya, perma ve röfle vb. uygulamalarla yıpratmayın!

Fön, düzleştirici gibi ısı uygulamaları, boya, perma ve röfle gibi kimyasal uygulamalar saçlara zarar verir, saçları kırarak koparak dökülmelere neden olur. Saçınızın uzamasını istiyorsanız ısı uygulamalarına ara verin ya da en aza indirin.

Bu saydığımız faktörlere dikkat ederek yaşam tarzı olarak benimserseniz eğer saçınız hızlı uzayacak ve çok daha sağlıklı olacaktır.

Güzelleşmek üzere...

YORUMLAR