x

Saç Bakım Rutinim

149,264

GÖRÜNTÜLEME

Bugün çok merak ettiğiniz saç bakım rutinimi sizinle paylaşmak üzere evimin banyosundan sesleniyorum. Bir yandan kullandığım yenilenen ürünleri anlatıp bir yandan da uygulayabildiğimi birlikte uygulayalım dedim. Çünkü haftalık ve aylık maskelerimde var içinde, şu an uygulayamayacağım için sadece anlatacağım.

Saç tipim: kalın, normalden kuruya dönük, kepeğe karşı meyilli.

Şampuan: Saçlarımı haftada en fazla 2- 3 defa şampuanlıyorum.

Yazın saçlarımın uçlarında ombre vardı ve yakın zamanda doğal saç rengime boyadım. Kullandığım şampuanın da boya rengini koruması önem kazandı.

Yazdan bu yana sülfat içermeyen birçok şampuan denedim ve sanırım en çok Prozinc Quinoa (kinoa)’dan memnun kaldım. Boyalı saçlarda renk ömrünü %50 oranında arttırıyor ve % 77 oranında da ısıya karşı koruyor. Doğal bir içeriği var; paraben, formaldehit, sülfat ve silikon içermiyor, ben eczaneden satın aldım Kinoa serisini. Şampuanının yanında maske ve bakım yağı ile birlikte satıştaydı.

Maske: Saç kremi kullanmak yerine günlük kullanıma uygun olduğundan Prozinc Quinoa (Kinoa) Saç Maskesinden yeteri kadar ürün alıp tüm saçıma masaj yaparak köpürtüyorum ve 2-3 dk bekletip duruluyorum. Saçımı yumuşacık yapıyor.

Saç Bakım Yağı: Her pazar günleri ise saçlarım kuruyken saç bakım yağını masaj yaparak uçlara sürüyorum. 10 dk. bekledikten sonra ise saçımı durulayıp şampuanlıyorum. Saçımı kullanım sonrası hemen yumuşatıyor ve kolayca tarıyorum.

Hindistan Cevizi Yağı Maskesi - Nem Maskesi

Haftada bir defa; saç bakım yağıyla çakışmaması için genelde çarşamba geceleri, doğal hindistan cevizi yağını kuru saçımın uçlarına masaj yaparak sürüp 1-2 saat kadar bekletiyorum ve şampuanlayıp saçımdan arındırıyorum.

Saç Dökülmesi için Maske: Bepanthane, Evin/Evigen, Bemiks Maskesi

Ayda bir defa kendi hazırladığım karışımı uyguluyorum. Eczaneden aldığım bir adet bepanthane, evigen, bemiks ampulu, biraz tatlı badem yağı ve sızma zeytin yağı ile karıştırıp saçıma uygulayıp en az 2-3 saat bekletip yıkıyorum. Bu saç köklerini güçlendirip, dökülmesini azaltıyor ve daha da canlandırıyor. Saçımın yoğun döküldüğü dönemlerde ise haftada 1-2 defa uyguluyorum ve diğer bakımlara saçımı çok ağırlaştırmaması için ara veriyorum.

Saç Uzatma Maskesi: Sinemaki Maskesi

Saçlarımın hızlı uzamasını istediğimde ise sinameki maskesi uyguluyorum. Bir tatlı kaşığı sinameki ve yarım su bardağı suyu kaynatıp ılıyınca içine bemiks ve tatlı badem yağı ekliyorum. Çalkalayıp saç diplerine uyguluyorum ve bu şekilde 1-2 saat bekletip yıkıyorum.

  • Tüm bu kullandığım ürünler dışında da saçımın uçlarını her 2 ayda bir 3 cm kadar kestiriyorum ve bu uçların çok daha sağlıklı görünmesini sağlıyor.
  • Haftada 2 den fazla şampuanlamamaya dikkat ediyorum.
  • Sıcak su yerine ılık suyla saçımı yıkamaya özen gösteriyorum ve en son duştan çıkarken saçımı ve tüm vücudumu soğuk suyla şokluyorum. Bu saçın üst tabakasını güçlendiriyor.
  • Ve son olarak da bu doğru mu yanlış mı tartışılır ama saçımı mecbur kalmadıysam kurutmuyorum, akşam kendi kendine kuruyor. Kurutmam gerektiğinde ise en düşük seviyede saç kurutma makinesini ayarlıyorum.

Güzelleşmek üzere!

Neşe

YORUMLAR