x

Vitiligodan nasıl kurtuldunuz? Vitiligo tedaviniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

+1 oy
3 Kasım 2015 Senates (130 puan) sordu
11 Kasım 2015 nesekocinbiga düzenledi

Merhaba ben vitiligo hastasıyım ve bir videonuzda vitiligonuz oldugunu ve kurtuldugunuzu söylemissiniz. Nasıl kurtuldugunuz hakkında detaylı bilgi verir misiniz? Simdiden cok cok tesekkür ederim!

1 cevap

0 oy
11 Kasım 2015 nesekocinbiga (7,530 puan) cevapladı

Merhabalar öncelikle çok geçmiş olsun, en kısa zamanda umarım vitiligo tedavinizin faydasını görürsünüz. Acil şifalar diliyorum.

İlkokul yıllarında başlayan vitiligom ilk birkaç ay ilerleme göstermişti ve daha sonra yayılması durmuştu. İnternette erkek ve dişi şeklinde ayrıldığını duymuştum, devamlı yayılma eğiliminde olanlar dişi oluyormuş. Benim ki çok şükür yayılma göstermedi sonradan "erkek" miş. Bence bu ayrım sanırım tetikleyen hastalığın devam edip etmediğiyle ilgili.

Tedaviye başlamadan önce vitiligoyu tetikleyen herhangi bir hastalığın varlığı araştırıldı çeşitli tetkiklerle. Anemi, diyabet ve tiroid vb. özellikle vitiligoyu tetikleyen hastalıklar. Bende hiç biri çıkmadı bu tetkiklerin sonucunda.

Daha sonra kortizon içeren kremlere başladım, sabah akşam sürülen 3 krem vermişti doktorum ve üşenmeden devamlı sürüyordum. Faydasını görmedim.

O sıralar Kuşadası'nda yaşıyoruz, devamlı tedavi için İzmir'e geliyoruz annemle. Bir eczane duyduk, kendi yaptığı su gibi bir karışımı sürdükten sonra güneşleneceğim bir ilaç verdi. Kullandım ve faydasını görmedim.

Uzuunnn bir dönem bu ilaçlar fayda etmeyince kullanmayı kestim ve artık kafama da takmadım beyazlıkların. Diz kapağımda, koltuk altımda, ayak üzerimde ve göbeğimde simetrik tutulmalar vardı. Allah'a çok şükür devamlı göreceğim yerlerde değildi, ancak yazın sorun oluyordu lekeler. Yazın kapatmaya çalışıyordum kıyafetlerle, insanlar soruyordu bunlar ne? Bulaşıcı mı diye korkanlar vardı, gerçekten beni üzen anlar yaşamıştım. Dalmaçyalı diye dalga geçenler oldu hayatımda.. Ve sonra karar verdim, benden o kadar kötü durumda olan hastalar var ki benim bunu sorun yapıp mutsuz olmam onlara haksızlıktı.

Çocukluğum deniz ile geçti ve daha sonra İzmir'e taşındık ama deniz hayatı yazında devam etti. Doktorlar güneşten uzak dur, çıkarken koruyucu kullan dese de ben bunları yapmadım. Denize de girdim, kremde sürmedim. Sonra ne oldu biliyor musun? Güneş gören diz kapağımdaki beyaz kısımlar pembe pembe oldu yanmış gibi, canım yanmıyordu ama kızarıklık vardı sadece. Sonra bu tekrarlana tekrarlana diz kapağımda nokta nokta pigment artışı oldu ve kapandı.

Gözüken kısımlardan sadece ayağımdakiler kaldı. Kemik üzerleri tedaviye yanıt vermeyen en inatçı kısımlarmış, sonradan araştırınca öğrendim. O kısma da kelebek dövmesi yaptırdım.

2 sene sonra İstanbul'a atandım, lojmanda kalıyorum ve yeni düzene geçince bolca boş vaktim var. Ailem ve arkadaşlarım yanımda değil, yine araştırmalara başladım, sadece karnımdaki bölgeler için. Hatta lazer tedavisi için bile gittim doktora. Doktor güldü, bu kadarcık yer için sana ışın veremem dedi. Bende boynu bükük geri döndüm.

Bakırköy'de çalışıyorum ve o taraflarda bir eczanenin yaptığı kremin oldukça etkili olduğunu yazıyor internette herkes. Mine eczanesi idi. Aradım ve bir kafede buluştuk. Elinde evraklarla geldi, bir bir anlattı. Öncesi sonrası tüm iyileşen hastaları gösterdi videolar ve fotoğraflarla. Beslenme konusunda süt ve ürünlerini tüketmemek gerektiğinin altını çizdi. Çok fazla konuda bilgi verdi ve tatmin olmuş bir şekilde aldım kremi.

Kremi sürdükten sonra bir saat kadar rüzgarsız ortamda güneşlenmem gerektiğini söyledi. İki ay boyunca bu şekilde uyguladım ve benek benek kapanmaya başladı beyazlar. Şimdi belli belirsizler.

Yavaş yavaş gecince bende süt ve ürünleri tüketimine geri döndüm. Çok uzun bir cevap oldu farkındayım ama bana kalırsa bu hastalığın tedavisi güneş! Bolca güneşlenip melanin pigmenti oluşumunu tetiklemek.

Güneş önce beyazlıkları daha belirgin yapıyor çünkü normal deri bronzlaşıyor, beyazlıklar yerinde sayıyor. Daha sonra beyazlıklarda nokta nokta lekelenmeye başlıyor, o noktalar birleşiyor ve kapanıyor.

En kısa anlatımla benim vitiligo tedavi deneyimim bu şekilde. Acil şifalar diliyorum, bu hastalıktan muzdarip herkese!

<3

Hoş geldiniz, Guzelleselim Q&A sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...