x

Yaz İçin Saç Bakımı Önerileri

109,880

GÖRÜNTÜLEME

Yazın Saçlarımı Nasıl Koruyorum? Yaz İçin Saç Bakımı Önerileri

Deniz, kum, güneş hepsi çok güzel de peki saçlar? Yazın saçlarımı güneşten korumak için neler yapıyorum, saç bakımı önerilerim neler? Hadi bakalım, başlayalım!

1- Güneşten, tuzlu veya klorlu sudan kaçın!

Denize ya da havuza girdikten sonra mutlaka saçımı suyla bir güzel duruluyorum. Çünkü tuzlu veya klorlu su güneş altında kuruyan saçların iyice zarar görmesi demek.

Güneşin altında saatlerce durmakta yapılan hatalardan birisi. Şapkayı aksesuar için değil, aynı zamanda saçımı güneşten korumak içinde kullanıyorum. Plajda gölgeye kaçmak en iyi fikir tabii bence. Güneşin altında yatmanın mantığı bronzlaşmakta o bende gölgede bile oluyor.

Her ne kadar iyi hissettirmese de eğer ki saçlarım kızıl gibi çok akan bir renk olsaydı bone kullanırdım. Alternatif olarak değerlendirin derim.

2- Plaj çantanızı oluşturun.

Plaj çantamın olmazsa olmazları. Başta elbette güneş kremlerim, saç bakım spreyim, güneş gözlüğüm, iri dişli tarağım.

Her zamanki gibi güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş kremlerimi sürüyorum. Tam isimlerini video açıklamasına yazacağım. Vücut için sprey şeklinde Avene, yüz için ise Bioderma kullanıyorum. Her ikisi de su bazlı olduğundan ve sivilce yapmadığından çok seviyorum.

Çantamda yeri olan diğer ürün ise içinde Ginseng kökü bulunan Elidor Doğanın Enerjisi Canlı ve Dirençli saçlar ekspress bakım spreyi. Özelliği zayıf ve kuru saçları besleyip nemlendirmek. Saçın direncini arttırmak. Son zamanlarda çantamdan çıkmıyor diyebilirim. Duştan çıkınca saçımı taramadan önce kullanıyorum. Hem kuruluktan dolayı elektriklenmenin önüne geçiyorum, hem de kolayca tarayıp şekil verebiliyorum saçıma.

Plaj çantamın olmazsa olmazlarından biri de iri dişli tarağım. Sıkı dişli taraklar saçı daha fazla çekiştirir ve kuruyan saçlar daha kolay kırılır. İri dişli tarak kullanmaya özellikle dikkat ediyorum.

3- Slikon içeren ürünleri dikkatli kullanın.

Yazın genelde sür-çık ürünleri tercih ediyorum. Hem pratik, hem de ısı uygulamamak yazın en iyi koruma yöntemi. Çoğu genelde slikon içerdiğinden saç dibine uygulamamaya, sadece uçlara uygulamaya çok dikkat ediyorum.

4- Doğal yağlarla koruyun.

Saçları köklerden beslemek, sağlıklı uzaması ve kuruluktan dolayı dökülmemesi için çok önemli. Avokado yağı, tatlı badem yağı, hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı saçların beslenmesinde faydalı yağlar.

Argan yağı ise yazın benim favorim. Saçı nemlendiriyor, güçlendiriyor ve parlak gösteriyor. Güneşten dolayı saçlarınız matlaşıyor ve elektrikleniyorsa argan yağı aklınızda bulunsun derim. Saç uçlarına bir iki damla argan yağı sürebilirsiniz.

5 - Şampuan kullanımını azaltın.

Yazın kışa nazaran iki kat fazla duş alıyoruz ve her seferinde saçımızı şampuanladığımızı düşünürsek güneşe çokta iş bırakmamış oluyoruz. Her seferinde şampuan kullanmamaya çalışıyorum.

6- Haftada bir maske yapın.

Yazın maskelerin önemi iki katına çıkıyor. Haftada bir Elidor Onarıcı ve Yapılandırıcı yoğun bakım maskesini uyguluyorum. Duşta 5 dk bekleyip durulayıp çıkıyorum, çok pratik oluyor. NutriKeratin teknolojisi içeren formülü saçların yıpranmış kısımlarını onarıyor ve kullanım sonrası yumuşacık yapıyor. Fön, maşa, boya, deniz, kum, güneş kısaca saçı yıpratan işlemlerin etkilerini en aza indiriyor.

7- Isısız şekillendirin.

Düzleştirici ve maşa yapmak yerine ısısız şekil vermek en mantıklısı. Örgü modelleri en büyük kurtarıcım. Örülüp açılmış saçlar favorim.

8- Kışın koyu, yazın açık saç rengi alışkanlığınızı unutun.

İlla ki bunu söyleyen bir kişiye denk gelmiş olmalısınız. İnanın yaz sonu yaşayacağınız pişmanlık olacak. Geçen sene, bir hevesle ombre yaptırdım ve çok pişman oldum. Saçım düz, ombreli saç dalga ister. Dolayısıyla kullanamadım ve özüme geri döndüm zaten.

Videoyu beğendiyseniz beğen butonuna tıklamayı, Youtube kanalıma da abone olmayı unutmayın!

Hoşçakalın!

Güzelleşmek üzere!

YORUMLAR