x

Yüz Kontürleme Nasıl Yapılır? Yüz Kontürleme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

251,727

GÖRÜNTÜLEME

GÜZELLEŞELİM ANDROİD UYGULAMASINI İNDİRİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cnt.guzelleselim

Yüz kontürleme, kısa bir anlatımla makyaj ile ideal yüz tipine yakınlaştırma tekniğidir. Yüz şekline göre uygun ürünlerle gölge ve ışık oyunu yapılır ve o kadar gözde büyütülüp korkulacak kadar zor bir uygulama değildir. Evde doğru tekniklerle yüz kontürleme yapabilir ve zamanla ustalaşabilirsiniz.

Yüz kontürlemede amaç; koyu renklerle yüzünüzde istediğiniz kısımları geri plana itip ve açık renklerle de istediğiniz kısımları ön plana çıkarmaktır. Uygulama sırasında bu kuralı unutmayın ve gerekli düzenlemeleri yapın.

Bu videomuzda kısa ve öz bir anlatımla temel bilmeniz gerekenleri derledik. Yüz kontürleme için neleri bilmemiz gerekiyor, hemen anlatmaya başlayalım.

Yüzünüzü Tanıyın: Yüz Şeklinizi Belirleyin

Yüz kontürlemeye başlamadan önce doğru yüz şeklinin bilinmesi gerekir; bilmiyorsanız eğer öğrenmek için yüz şekli nasıl belirlenir videomuzu izleyin. Yüzünü tanıyın ve yüz şeklinizi öğrenin, elmacık kemikleri, çene kemiği ve burnun durumu vb. konularda yüzünüzü ışık altında dikkatlice inceleyin ve yüzünüzün neye ihtiyacı olduğunu başta kavrayın.

Kullanacağınız Ürünleri Belirleyin

Yüz kontürlemede hangi ürünler kullanacaksınız? Öncelikle şu soruya cevap verin; bu makyaj gece mı yoksa gündüz mü kullanılacak?

Cevabınız gündüz ise daha doğal duracağı için gölgelendirme için yüzünüzden iki ton koyu pudra, mat bronzer ya da göz farı, aydınlatıcı içinse yüzünüzden iki ton açık pudra, göz farı ya da aydınlatıcı kullanın. Ürünlerin mat olması doğal durması için oldukça önemli, sedefli, simli ürünlerden kaçının. Toz ürün kullanacağınız için mutlaka fırça tercih edin.

Gece kullanacağınız bir makyaj yapıyorsanız eğer kremsi yapıda ürünler tercih edebilirsiniz. Gölgelendirme için yine yüzünüzden iki ton koyu fondöten, kapatıcı ya da bu iş için özel üretilen paletler kullanabilirsiniz. Aydınlatma içinse yüzünüzden iki ton açık aydınlatıcı, fondöten, kapatıcı ya da yine özel üretilen paletler kullanabilirsiniz. Kremsi ürünlerle yüz kontürleme yaparken ürünleri fırça ya da parmaklarınızla uygulayıp sünger yardımıyla dağıtın. Fırça yardımıyla dağıtırsanız tüm renkler birbirine girebilir. Süngerle ufak dokunuşlarla dağıtıp küçük alanlarda gezdirin.

Yüz Kontürlemeye Başlamadan...

Her makyajda olduğu gibi yüzünüzü nemlendirin, makyajı daha kalıcı hale getirmek ve yüzü makyaja hazırlamak için bazınızı sürün ve fondöteninizi sürün.

Yüz Kontürlemeye Başlayalım

Yüz kontürlemede önce yüzümüzden iki ton koyu ürünlerle gölgelendirme yapılır ve sonra iki ton açık ürünlerle aydınlatılır. Yüz şekline göre gölgelendirilecek ve aydınlatılacak kısımlar da değişir. Bunun için her yüz tipine ayrı ayrı hazırladığımız yüz kontürleme videolarını izleyebilirsiniz.

Yüz şeklinize göre elmacık kemiklerinin altını, alın yanlarını ve çene kemiğinin altını gölgelendirebilirsiniz. Geri plana atmak istediğiniz kısımları belirleyin ve gölgelendirin. Ayrıntılı gösterdiğimiz diğer videolarımız olduğu için hemen aydınlatma aşamasına geçelim.

Aydınlatıcıyla da istediğiniz kısımları ön plana çıkarın. İşin özünü bu kural oluşturur. Burun üstüne, alına, elmacık kemiklerinin üstlerine, göz altına veya çenenizi aydınlatabilirsiniz.

Yüz kontürleme ile yüzünüzü inceltebilir, yüz şeklini ideal yüz şekline benzetebilir, burnunuzu küçültebilir, burunuzdaki kemeri yok edebilir, düşük ve uzun burnu normale çevirebilir ya da elmacık kemiklerini belirginleştirebilirsiniz. Kısacası yüzünüzde küçük dokunuşlarla göz kamaştırıcı etkiler yaratabilirsiniz.

Yüzünüzü tanıyın ve biraz pratik yapın.

Güzelleşmek üzere...

 

YORUMLAR